Yaz Aylarında Hamilelerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Hamilelik kadınlar için hassas bir dönem ve hamileliği yaz aylarına denk gelen anne adaylarının dikkat etmesi gereken çok önemli detaylar var. Bu süreçte artan su ihtiyacını karşılamak için neler yapılmalı? Hamileler egzersiz yapabilir mi? Uzun yolculuklar nasıl konforlu hale getirilebilir? gibi yaz hamilelerini ilgilendiren en önemli detaylar bu yazımızda.

Tatlı bir heyecanla karnınızda ailenin yeni üyesini taşıyorsunuz. Onun sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi için her şeyi yapıyor, ona iyi bakabilmek için kendi sağlığınızı da en az onu düşündüğünüz kadar düşünüyorsunuz. Özen isteyen bir süreç olan hamileliğiniz, yaz mevsime denk geliyorsa huzursuzluk, susuzluk, güneş çarpması gibi unsurlar sizi endişelendirmeye başlayabilir.

Hamileliğiniz yaz mevsimine denk geliyorsa, rahat bir yaz hamileliği geçirmek için yapmanız ve yapmamanız gerekenleri iyi bilmeniz gerek. Rahat bir giyim tarzı, basit egzersizler, bol sıvı ve dengeli beslenme kurallarını doğru şekilde yerine getirerek yaz hamileliğini keyifli hale getirebilir, yaz mevsimini kendiniz için avantaja dönüştürebilirsiniz. İşte size önerilerimiz…

Su tüketimi

Yaz sıcaklarında terlemeyle birlikte vücudunuzda su kaybı olur. Bu nedenle her zamankinden daha çok su içmelisiniz. Günde en az 3 litre su bu dönem için idealdir. Yaz mevsiminde sıcak hava ve malum hormonlarınız nedeniyle daha çok terleyeceğiniz için tansiyonunuz düşebilir, kasılmalarınız artabilir. Bol su tüketimi bu risklerin yanında, bebeğinizin suyunun azalma riskini ortadan kaldırırsınız.

Hamilelikte mide bulantılarınız nedeniyle çok su içemiyorsanız evde taze sıkılmış meyve suları hazırlayarak susuzluğunuzu giderebilirsiniz. Yine sulu meyveler, çiğ yenebilen sebzeler ve doktorunuzun izin verdiği ölçüde bitki çayları ile yaz mevsiminde su ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Egzersiz yapın

Hamilelikte ağır olmayan basit egzersizlerle enerjinizi koruyabilirsiniz. Düşük tempolu yüzme ve yürüyüş gibi egzersizler güvenlidir ve kendinizi yaralama riskiniz yok denecek kadar azdır. Egzersizler kaslarınızın oksijen ihtiyacını karşılar ve tansiyonunuzun dengelenmesine yardımcı olur. Ayrıca egzersizler bacaklarınızda şişme ve varis oluşumunu da önleyeceği için kendinizi daha iyi hissedersiniz. Hamilelikte egzersiz yaparak kendinize ve bebeğinize şu faydaları sağlarsınız:

 • Bebeğiniz daha rahat beslenir.
 • Kaslarınız güçleneceği için sırt, bel ve bacak ağrılarınız hafifler.
 • Nefes alış verişleriniz düzenlenir.
 • Daha rahat uyursunuz.
 • Spor yaparken mutluluk hormonu salgıladığınız için kendinizi daha enerjik hissedersiniz.
 • Yüzme sayesinde kendinizi daha hafif hissedersiniz ve bu da pozitif psikolojiye sahip olmanızı sağlar.

Öneri: Dinlenmek de sizin için bir egzersizdir. Fırsat buldukça ayaklarınızı uzatıp dinlenin, yatmadan önce ayak banyosu yapın, masaj yaptırın, her gün ılık duş alın ve hamileliğin keyini çıkarın. Bu istirahatler hem ayaklarınızdaki şişkinliği giderir hem de sakinleşmenizi sağlar.

Güneşe dikkat edin

Hamilelikte D vitamini eksikliğini gidermek için güneşlenebilir ve açık alanda yürüyüşler yapabilirsiniz. Ancak yaz hamileliğinde güneş ışığının zararlarından da korunmanız gerekir. Özellikle güneş ışınlarının dik geldiği öğle saatlerinde gerekmedikçe sokağa çıkmamaya özen göstermelisiniz. Hamileyken mümkünse 11.00 ve 16.00 saatleri arasında dışarıya çıkmamalı, eğer dışarı çıkmanız gerekiyorsa sık sık gölgede dinlenmeli, koruma faktörlü güneş kremleri kullanmalısınız.

Nasıl giyinmelisiniz?

Yaz hamileliğinde sıcak havada bunalmamak, terleme nedeniyle oluşabilecek mantar enfeksiyonlarından korunmak için giysi ve ayakkabı seçiminizi doğru yapmalısınız. Örneğin;

 • Vücudu sarmayan giysiler giymelisiniz.
 • Giysileriniz açık renk, pamuklu ve hafif olmalı.
 • Spor ayakkabıyla mutlaka pamuklu bir çorap giymelisiniz.
 • Giydiğiniz ayakkabıyı 1 gün dinlendirmeli, ertesi gün farklı bir ayakkabı giymelisiniz.
 • Tabanı düz ayakkabılar değil, ayak tabanınızı saran, ortopedik ayakkabı ve terlikler kullanmalısınız.
 • Güneşten korunmak için güneş gözlüğü ve geniş kenarlı şapka kullanmalısınız.

Yaz hamileliğinde beslenme

Yaz hamileliğinde beslenme programınızda günde 3 ana 3 ara öğün olmalıdır. Sık ve az yiyerek gaz ve şişkinlik sorunları yaşamaz, dengeli beslenme sayesinde kilo kontrolü sağlarsınız. Yaz hamileliğinde aşağıdaki beslenme tarzını benimsediğinizde mutlu bir yaz mevsimi geçirebilirsiniz:

 • Aşırı yağlı ve tuzlu yiyecekler tüketmeyin. Bunlar susuzluk yaşamanıza ve hazımsızlığa neden olabilir.
 • Yaz sıcaklarında zararlı bakterilerden korunmak için sokak yemeklerinden kaçının.
 • Dışarıda yemek için evde kendi malzemelerinizle sandviç hazırlayarak yiyecek ve içeceğinizi yanınızda küçük bir soğutucu çantada taşıyabilirsiniz.
 • Ana öğünlerinizde sebze ve et yemekleri tüketin.
 • Protein, anne karnındaki bebeğin vücut ve beyin gelişimi için önemlidir. Her gün bir öğününüzde et olsun.
 • Ara öğünlerinizde vitamin ve mineral deposu taze yaz meyveleri tüketin.
 • Her sabah sıkı bir kahvaltı yapmadan güne başlamayın.

Sıcaklarda konforlu yolculuk nasıl yapılır?

Peki yaz mevsiminde yolculuğunuzu konforlu hale nasıl getireceksiniz? İşte hamilelikte uzun yolculukları konforlu hale getirecek önerilerimiz:

 • Aynı pozisyonda uzun süre oturmanın kan dolaşımını yavaşlatacağını ve ayaklarınızın şişebileceğini unutmayın. Uzun yolculuklarda 2 saatte bir mola vererek ve molalarda kısa yürüyüşler yaparak kan dolaşımını hızlandırabilirsiniz.
 • Rahat bir yolculuk için yanınıza belinizi destekleyecek küçük bir yastık, uyku molalarında boynunuzun rahat etmesi için boyun yastığı alabilirsiniz.
 • Yolculuklarda rahat pamuklu bir elbise, hafif kumaşlı bir tulum gibi nefes alan giysiler tercih edebilirsiniz.
 • Otomobilde ön yolcu koltuğunda seyahat ediyorsanız, koltuğunuzu geriye doğru çekerek ayaklarınızı ileriye doğru uzatabilirsiniz. Bu, krampları önleyecek ve kan dolaşımını hızlandıracak.
 • Ayak bileklerinizi çevirerek, küçük masajlar yaparak ayaklarınızı rahatlatabilirsiniz.
  Yanınıza bol su, meyve suyu ve sağlıklı atıştırmalıklar alarak açlığınızı yol süresince giderebilirsiniz.

Hamilelik döneminde ihtiyacınız olanlar, bebeğiniz için tüm giyim ve aksesuar ürünlerini CarrefourSA marketlerinde bulabilirsiniz.

Hamilelikte beslenme konusunda dikkat etmeniz gerekenler, yaz hamileliğinde dikkat edilmesi gerekenler, faydalı anne-çocuk bilgileri ve daha fazlası için bloğumuzu takip etmeye devam edin.