Yaz Tatili İçin Para Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Aylık giderleri azaltarak, bilinçli market alışverişi yaparak hayalini kurduğunuz yaz tatili için para tasarrufu yapabilirsiniz. Peki para tasarrufunun nasıl yapılacağı hakkında bir fikriniz var mı?

Tüm yıl yoğun ve yorucu bir iş temposundan sonra iyi bir yaz tatilini hak ettiniz. Ancak bitmeyen harcamalar, alışverişler, faturalar nedeniyle tatil için bütçenizde yer kalmadığını düşünebilirsiniz. Tatil masraflarınız için bütçenizde nasıl yer ayıracağınızı düşünüyorsanız, öncelikle yıl içinde yaptığınız harcamalarınızı gözden geçirmeniz, daha sonra tasarruf yollarını aramanız gerekir.

Günümüze tatil, son anda karar verilen değil, aylar öncesinden tatil beldesi ve konaklanacak otel hakkında araştırmaların yapılarak planlamaların yapıldığı bir olgu. Bu nedenle de yıl içinde para tasarrufu hakkında birkaç püf noktasıyla hayalini kurduğunuz tatil için para biriktirebilir, ailenizle huzurlu bir yaz tatilinin keyfini çıkarabilirsiniz.

Tatil yapmanın yollarını düşünürken, aşağıdaki birkaç tasarruf yolunu uygulayarak, tatiliniz ve tatil alışverişiniz için ciddi miktarda para tasarrufu yapabilirsiniz:

Giderlerinizi azaltın

Spor salonu üyeliği, hafta sonları sinema keyfi gibi belirli alışkanlıklarınızı kısarak ciddi anlamda para tasarrufu sağlayabilirsiniz.

 1. Spor salonuna para vermek yerine evde egzersizler yapabilir,
 2. Her hafta sinemaya gitmek yerine, evinizde sevdiklerinizle sinema geceleri düzenleyebilir,
 3. İş yerinde yiyeceğiniz yemeği evinizden götürebilir,
 4. İşe giderken özel aracınız yerine toplu taşıma ya da servis kullanabilir,
 5. İnternet paketinizde ve gsm operatörünüzde size daha hesaplı gelen paketlere geçiş yapabilir,
 6. Faturalarınızı otomatik ödeyerek geç ödeme cezalarından kurtulabilir,
 7. En önemlisi planladığınız tatil bütçesine ulaştığınızda, tasarruf işini hırsa çevirerek hep daha fazlası için çabalamayın.

Tüm bunları yaparken aylık harcamalarınızı yazarak kazancınızı yazılı bir şekilde takip edebilirsiniz.

Markette tasarruf

Market alışverişinizdeki para tasarrufunda kazanacağınız alışkanlıklarla yaz tatiliniz için hatırı sayılır miktarda para biriktirmeniz mümkün. Aşağıdaki tasarruf püf noktalarıyla yaz tatiliniz için para biriktirmenin yanında normal zamanlarda evinizin tasarrufunda fayda sağlamış olursunuz:

 1. Market markalarından tercih ederseniz, uygun fiyatlı alışveriş yapmış olursunuz. Evinizin gıda ve temizlik ürünlerini bakanlık onaylı market markaları arasından tercih edebilirsiniz.
 2. Marketten sebze ve meyvelerinizi taneyle alabilirsiniz. Böylece ihtiyacınızın dışına çıkmadan alışverişinizi tamamlarsınız.
 3. Marketlerin indirimlerini ve puan kazandıran kampanyalarını takip ederek para tasarrufu yapabilirsiniz. CarrefourSA indirim kartı ile puan kazandıran kampanyalarla ihtiyaçlarınızı alabilir, puanlarınızı sonraki alışverişlerinizde paraya çevirebilirsiniz.

Tasarrufta basit püf noktaları

Yukarıda sayılanların yanında, tatiliniz için yıl içinde basit tasarruflarla para biriktirebilirsiniz. Örneğin aile bireylerinin doğum günlerinde, onların tatilde ihtiyaç duyacakları birkaç parça eşyayı yıl içinde hediye olarak alabilir, tatil alışverişinizi yıl içine yayarak tatil alışverişinizi önceden tamamlamış olursunuz. Ayrıca, elektrik, su ve yakıt kullanımında uygulayacağınız tasarruf yöntemleriyle yaz tatiliniz için para biriktirebilirsiniz:

 1. Evde kullanmadığınız alanların ışıklarını boş yere açık bırakmayın
 2. Tasarruflu ampuller kullanın
 3. Beyaz eşya ve elektronik eşyaların bakımlarını ihmal etmeyin
 4. Televizyon, bilgisayar gibi elektronik eşyaları kullanmadığınız zaman fişini çekin
 5. Çamaşır ve bulaşık makinesini tam doldurarak çalıştırın
 6. Ütülerinizi biriktirerek yapın
 7. Evin büyüklüğüne göre kombi satın alın
 8. Radyatörlerdeki hava, evin ısınmamasına ve kombiyi yüksek ısıda yakmanıza neden olur.
 9. Radyatörlerdeki havayı alın.
 10. Banyoda küveti doldurmak yerine, duş alın
 11. Tasarruflu duş başlığı kullanın
 12. Damlatan muslukları tamir ettirin
 13. Radyatör arkalarında ısı yalıtımı sağlayan plakalar kullanın

Bu temel tasarruf uygulamalarının yanında mutfakta doğru pişirme teknikleri ile enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. Uyguladığınız yöntemlerden sonra elektrik faturanızdaki azalmanın farkına varacaksınız:

 1. Uzun sürede pişecek yemekler düdüklü tencerede pişirilebilir
 2. Tencere kapağı ve fırın kapağı sık sık açıp kapatılmamalıdır
 3. Yemekler soğumadan buzdolabına konmamalıdır
 4. Tencereye uygun büyüklükteki ocak gözünde yemekler pişirilmelidir
 5. Mutfaktaki radyatör kısılarak, ısısı düşürülmelidir
 6. Mutfakta fırın, buzdolabının yanına konmamalıdır

Aileyle birlikte zaman geçirin

Para tasarrufu, hayatınızı kısıtlayan değil, aksine kaliteli zaman geçirmeniz adına paranızı mantıklı değerlendirebilmeniz için yapabileceklerinizdir. Bu durumda ailenizle birlikte planladığınız yaz tatiliniz için tasarruf yöntemlerini tüm ailenizi ve özellikle çocuklarınızı dahil ederek uygulamalısınız. Market alışverişini birlikte yapmak, evde enerji tasarrufu için herkesi bilgilendirmek, bütçeyi birlikte oluşturmak ve bu süreçte herkese sorumluluklar vermek en doğrusu olacaktır. Çocuklarınıza harçlıklarını haftalık ya da aylık olarak vermek, ihtiyacınız olmayan alışverişlerden kaçınmak gibi sizi tasarrufa yönlendiren püf noktalarına ihtiyacınız varsa, tasarruf sayfasındaki yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Tatil için yatırımı unutmayın

Tatil planları yaparken sadece konaklama, yeme-içme için para biriktirmek her zaman yeterli olmayabilir. Örneğin; başınıza gelebilecek sağlık sorunları ya da tatilinizi 1-2 gün daha uzatmanızı gerektirebilecek durumlar için yatırım yapmanızda fayda var. Tatiliniz sırasında alışveriş yapmak isteyebilirsiniz ya da tatil beldesinde karşılaştığınız birkaç aile dostunuzla yat turu, antik şehir gezisi gibi harcama gerektiren planlar da yapabilirsiniz.

Yaz tatili planlarınızı şimdiden yapmaya başladıysanız uygulayacağınız basit yöntemlerle tatiliniz için para biriktirebilir, aile bütçesine de katkıda bulunabilirsiniz. Evinizin tasarruflu alışverişini, marka çeşitliliğini reyonlarına taşıyan CarrefourSA’dan yapabilir, CarrefourSA’nın kampanya dönemlerini de takip edebilirsiniz.

Evinizin tasarrufu, yaşamınızda ihtiyaç duyacağınız püf noktaları için sitemizi takip etmeye devam edin.

image_print