Yeni Doğan Kıyafetleri

O muhteşem haberi aldığınız ilk andan itibaren bebeğiniz için heyecanla alışveriş yapmaya başladınız değil mi? Özellikle ilk çocuğunuzu bekliyorsanız bu heyecanınız katlanarak büyür ve ona her şeyin en iyisini, her şeyin en güzelini almak istersiniz. Yine de ne yaparsanız yapın bazı eksikler kalabilir diye bebeğinize alacağınız kıyafetleri sizin için listeledik. Şimdiden keyifli alışverişler…

İç Zıbın: Bebeğiniz özellikle ilk aylarda çok hızlı büyüyeceği için zıbını 2-3 adet almak yeterli olabilir. Fakat sık kirlendiğini düşüyorsanız çamaşır yıkama sıklığınıza göre bu sayıyı arttırabilirsiniz.

Hastane çıkış seti: Bu takımdan da iki adet almanızda fayda var. Takımın içerisinde dış zıbın da olduğu için ayrıca alacaksanız bunu hesaba katabilirsiniz.

Fanila: Şamaşır yıkama sıklığınıza göre arttırabilmekle birlikten az  4-5 adet almanızda fayda olabilir. Yakasının geniş olmasına dikkat edin ki bebeğiniz rahatsız olmasın.

Body: Alttan ya da yandan çıtçıtlı bodyleri en az ilk üç ay kullanabilirsiniz. Kollu, kolsuz ya da uzun kollu çeşitlerinden mevsime göre seçim yapabilirsiniz.

Yeni Doğan Kıyafetleri
Yeni Doğan Kıyafetleri

Ayaklı Tulum: Tulum özellikle kış aylarında bebeğin daha iyi ısınması için kadife olanları gerekli olabilir. Tulumu ayaklı alıp, ayrıca çorap da giydirirseniz bebeğinizin ayakları da sıcacık olacaktır. Penye ya da kış ise kadife, biraz bol ve uzun kollu tulumlardan tercih edebilirsiniz.

Pijama: Altı kısmı kendiliğinden çoraplı olan pijama takımları uyurken de bebeğinizin ayaklarını sıcak tutmaya yarayacaktır. Pijama seçerken pamuklu kumaş tercih etmek bebeğinizin rahatlığı için önemli bir nokta olacaktır.

Çorap, patik: Bebek kıyafetlerinin vazgeçilmezlerinden olan çorap ve patikler konusunda tercihinizi mevsime göre yapabilirsiniz. Mevsim kış ise patikleri yün tercih etmenizde fayda var.

Yeni Doğan Kıyafetleri
Yeni Doğan Kıyafetleri

Önlük: Gün içerisinde önlüklerden çok fazla kullanacağınızı göz önünde bulundurmanız gerekebilir. Önlüklerin penye ve iyi emici olanlarını tercih edin.

Ağız mendili: Yemek saatlerinde yaşanılacak ufak aksilikleri düşünmeden olmaz… Bu yüzden ağız mendili de çok fazla kullanıp sık yıkadıklarınız arasında olacak.

Hırka ve yelek: Ortamın sıcaklığına göre giydirmesi çok daha kolay olan yelek ve hırka alışverişinde kumaşların önemi bulunduğumuz mevsime göre değişiklik gösterebilir. Kış mevsimi ise yün, yaz mevsimi ise penye olanlarından tercih edebilirsiniz.

Şapka ve eldiven: Penye şapka ve eldivenler mevsime göre ev içinde bile gerekli olabilir. Özellikle banyo sonrası üşütmemesi için bebeğinize şapka takmayı tercih edebilirsiniz. Eldivenler de ilk zamanlarda bebeklerin tırnakları ile kendilerine zarar vermemeleri açısından önemlidir.

Mont: Mevsim kış ise en az bir adet mont alabilirsiniz. Kış bebeğinin atkı, eldiven, bere gibi aksesuarlarını da ihmal etmeyin.

Banyo havlusu: Bebeğiniz için havlu seçerken kumaşın iyi emici özelliğe sahip ve yumuşak olmasına dikkat etmeniz gerekir. Bebeğinize sıklıkla banyo yaptıracağınızı düşünerek havlu ihtiyacınızı belirleyebilirsiniz.

Tülbent: Tülbent, bebekleri kolda taşımaktan banyoda havlu içinde kullanmaya kadar birçok yerde işinize yarayacaktır.

 

image_print