Yeni Yılda Kendinize İyi Bakın

Yılbaşı fikirlerinde bu kez sizin için yeni yılın sağlıklı önerilerine yer verdik. Beslenme, spor, fazla kilolar ve yaşam tarzınız gibi konularda yapabileceğiniz yenilikler bu yazımızda.

Yeni yıl heyecanını yaşarken hayatınızda yeniliklere de yer açtınız mı? Yeni yılda sağlıklı olmak, fit görünmek ve çevrenizdekileri de bu yaşam tarzına dahil etmek için geç kalmayın, yeni yılda kendinize bir hediye verin. Günlük hayatınızdaki sizi mutsuz eden alışkanlıklarınızı değiştirin, sağlıklı bir yaşam sürmek için beslenmenizde, sportif aktivitelerinizde ve günlük yaşamınızda doğru kararlar alın, yeni yılın ilk sabahında sevdiklerinize harika bir yeni yıl kahvaltısı hazırlayın, spor yapın, kendinize zaman ayırın.

Yeni yılda sağlıklı olmak için değişikliğe önce kendinizden başlayın ve zamanla çevrenizdekileri de kendinize benzetin. İşte sevdiklerinize verebileceğiniz mükemmel bir yılbaşı hediyesi önerisi.

Yılbaşı akşamı midenizi düşünün

Davetli olduğunuz yılbaşı gecesinde ya da kendi mutfağınızda yeni yıl coşkusu yaşanacak. Sofralar hiç olmadığı kadar zengin ve üstelik gece de uzun olacak. Ana yemekler, ara sıcaklar, atıştırmalıklar, tatlılar, pilavlar, mezeler derken yemeyi fazla kaçırmayın ve eğlencenin sonlarına doğru midenizde ciddi bir hazımsızlık yaşamamak için şunları uygulayın:

  • Ekmek yemeyin.
  • Her yemekten azar azar yiyin.
  • Midenizi rahatlatmak ve yemekleri daha kolay hazmetmek için suyunuza bir dilim limon atın.
  • Tatlıyı yemeğin hemen üzerine değil, yemekten en az 1 saat sonra yiyin.
  • Yılbaşı gecesinde geç saatlere kadar yemek yediyseniz mide krampları yaşamamak için hemen uyumayın. Hareket edin, mutfağınızı toparlayın, su için, yeni yıl planlarınızı gözden geçirin ve yemekten en az 1 saat sonra uyuyun.

Yeni yıl kahvaltısı

Yılbaşı akşamında hindi menüsü, atıştırmalıklar, mezeler, yılbaşı pastası ve tatlılar derken yemeyi çok kaçırdınız değil mi? O halde yeni yılda beslenme programınızdaki değişikliğe yeni yıl kahvaltısı ile başlayabilirsiniz. Yeni yıl sabahında şöyle bol proteinli, hafif ve doyurucu bir kahvaltı menüsü hazırlayın. Zinde bir yıla başlamak için yeni yılın ilk kahvaltısında sofranızda sebzeli omlet, yulaflı ve meyveli yoğurt, kinoa salatası, kızarmış hellim peynirine yer verebilirsiniz.

Sağlıklı beslenin

Yeni yılda sağlıksız beslenme şeklini artık bırakın. Diğer yandan da kilo kontrolü yapma düşünceniz varsa, meyve, sebze ve et ürünleri ile dengeli bir beslenme programı belirleyin. Aşırı yağlı ve tuzlu yemeklerden uzak durun. Sizinle birlikte ailenizin de sağlıklı beslenmesi için mutfağınızda doğal ve organik gıdalara yer verin. Hafta sonları ya da film seyrederken ufak kaçamaklar da yapın ama bu hiçbir zaman hayatınızın geneline yayılmasın.

Spor yapın

“Bugüne kadar spor yapmadım” deyip bu yıl da spor konusunu ertelemeyin. Yürüyüş, pilates, koşu gibi günlük hayatınızda en fazla 1 saatinizi ayırabileceğiniz bir spor ile kendinizi her zamankinden daha enerjik ve mutlu hissedebilirsiniz. İş hayatınızda sürekli masa başında çalışıyorsanız, evde ve işyerinde merdivenleri değil asansörü kullanıyorsanız, sosyal hayatınızda hareket yoksa kesinlikle spora başlamalısınız. Yeni yılda sağlıklı yaşam için çocuklarınıza da yeni yılda spor alışkanlığı kazandırabilirsiniz. Kış günü dışarıda spor yapamam diyorsanız, sizin için evde yapabileceğiniz birkaç egzersiz düşündük:

  • Evde squat ve back lunge yapın. Daha sıkı kalçalar ve bacak kasları için bu iki egzersizi mutlaka deneyin.
  • Karın kaslarınızı güçlendirmek ve yağ yakmak için crunch yapın.
  • Pilates seti alın ve evinizde basit pilates egzersizleri yapmaya başlayın. Bunu yaparken uygulamalı anlatımlara yer verilen dvd’lerden faydalanabilirsiniz. Pilates ile daha esnek ve güçlü kaslara sahip olabilirsiniz.

Spor yaparken beslenme programınızda dikkat etmeniz gerekenler de var. Sporcu beslenmesi hakkında her şeyi Spor Yaparken Nasıl Beslenmelisiniz? blog yazımızda bulabilirsiniz.

Alışkanlıklarınızı değiştirin

Hayatınızın monoton ilerlediğini mi düşünüyorsunuz? O halde bu düşünceyi eski yılda bırakın ve sizi mutsuz eden alışkanlıklarınızı yeni yıla taşımayın. Örneğin; şehir trafiğinden bıktıysanız işten eve döndüğünüzde ya da hafta sonu tatillerinde bisiklet sürün. Asansör yerine merdiven kullanın, yüksek katlara çıkmak için asansörle belli bir kata kadar çıkıp merdiven kullanmaya devam edin. Sık sık toplu taşıma kullanıyorsanız birkaç durak önce inin ve yürüyün. Hayatınıza kazandırdığınız bu yürüme rutini sayesinde zaman geçtikçe yakın mesafelerde toplu taşıma araçlarını kullanmadığınızı fark edeceksiniz.

Sizi günlük hayatınızda en çok yıpratan şeyin stres olduğunu biliyoruz. Unutmayın ki yapılan araştırmalar birçok sağlık probleminin arkasında stres olduğunu ortaya koyuyor ve stresten uzaklaştıkça daha mutlu ve daha sağlıklı olabiliyoruz. Eğer stres yönetimi yapabilirseniz, stresin sizi değil, sizin stresi idare ettiğini göreceksiniz.

Yeni yılda hayatınızda yapacağınız tüm bu yeniliklerin hem ruh hem de beden sağlığınıza ne kadar iyi geldiğini zamanla göreceksiniz.

Daha iyi uyuyun

Uykusuz olduğunuzda kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Baş ağrısıyla birlikte yorgun, depresif, hasta olacakmış gibi değil mi? Yetersiz uyku nedeniyle kendinizi böyle hissetmemeniz için uzmanların uyku konusunda söylediklerini önemsemelisiniz. Çünkü bilim adamları düzensiz uykunun obezite, kalp rahatsızlıkları ve depresyon sebebi olabileceğini söylüyor. O halde yeni yılda spor ve sağlıklı beslenmeyi hayatınıza dahil ettiyseniz bunlara bir de düzenli uykuyu ekleyin. Hayatımızın üçte birini uyuyarak geçirdiğimizi düşünürsek, bizim için uykunun ne kadar önemli olduğunu görebilirsiniz. Günde maksimum 7 saatlik bir gece uykusu ile zinde bir gün geçirebilirsiniz.

Yılbaşı sofranızda yer vermek isteyebileceğiniz meyve kokteyli tarifleri, çocuklar için elma şekeri, yılbaşı sofrası için tatlı ve sevdikleriniz için hediye önerileri ve daha fazlası için bloğumuzu takip etmeye devam edin.

Bu yeni yılda da aradığınız her şeyi CarrefourSA marketlerinde bulabilirsiniz.

image_print