Yılbaşı Ağacınızı Hazırladınız Mı?

Yılın en güzel zamanı yaklaşıyorken evinizde tatlı bir telaş başladı. Ev dekorasyonun en önemli hazırlıklarından biri olan yılbaşı ağaçları salondaki en güzel köşede yerini almalı ve ailecek keyifle süslenmeli. Yılbaşı ağacınızı süslerden sizlere  ilham ve fikir verecek püf noktaları bu yazımızda…

Yılbaşı dekorasyonu denilince akla ilk olarak yeni yılın sevincini yansıtan süslenmiş yılbaşı ağaçları geliyor. Her yılbaşında evinizin en güzel köşesini renklendiren, ışıklarla ve dekoratif süslerle donatılan yılbaşı ağacı tüm ailenin bir arada olduğu evlerde iç açıcı görüntüsüyle yeni yıl coşkusunu yansıtıyor. Yılbaşı ağacını süslerken sizlere fikir vermesi amacı ile hazırladığımız bu yazımızda dekorasyon önerilerinden, dikkat etmeniz gerekenleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Ailenizle birlikte süsleyin

Çocuklarınızla birlikte yapacağınız çam ağacı alışverişinizde onların beğendiği süslere de yer verin. Zamanı geldiğinde hayal güçlerini kullanarak satın almış olduğunuz yapay çam ağacını birlikte süsleyebilirsiniz. Çocuklarınızla beraber yapacağınız bu aktivite keyifli anların yaşanmasını sağlayacaktır.

Yeni yıl hazırlıklarında ailenizle birlikte yapacağınız yılbaşı ağacı süslemelerinde mumlar, kağıt süsler, yıldızlar, kurabiyeler, noel baba figürleri, çanlar ve ışıklar kullanabilir, dilerseniz birkaç tane aile fotoğrafı da ekleyebilirsiniz. Ağacınızda, çocuklarınızla birlikte yapacağınız farklı tasarımdaki süslemelere de yer verebilirsiniz.

Ağacınıza doğallık katmak için ailenizle birlikte yapacağınız orman yürüyüşlerinde çam kozalağı, kuru dal parçası toplayabilir, yılbaşı ağacı süslerken bunlara da yer verebilirsiniz.

Süslediğiniz yılbaşı ağacının altına aileniz için aldığınız hediyeleri birkaç gün önceden yerleştirebilirsiniz. Çocuklarınız onlara hangi hediyeleri aldığınızı merak edecek, yılbaşı akşamı hediyelerine kavuşmak için sabırsızlanacaktır.


Yapay çam ağacını yıllarca kullanabilirsiniz

Çam ağacı, diğer araçlarda olduğu gibi tohumdan yetişiyor ve 120’ye yakın çeşidi bulunuyor. Yetişmesi her ağaçta olduğu gibi uzun zaman alıyor. Herkesin yılbaşı zamanı çam ağacı keseceği düşünülürse, dünyada ciddi bir çam ağacı yoksunluğu olacaktır. Bu bakımdan yılbaşına özel olarak üretilen yapay çam ağaçları en karlı çözüm olarak görünüyor. Endüstride kullanılmak üzere ağaçların yetiştirildiği günümüzde, birkaç günlük heves için ağaç kesmek doğru bir davranış olmayacaktır.

Katlanabilme özelliği ile yapay çam ağaçları, pratik kullanımları sayesinde saklamak istediğinizde evinizde fazla yer kaplamaz. Yılbaşı ağacınızı evinizdeki alana uygun ebatlarda seçebilir, süslemelerinizi ağacınızın ebatlarına yetecek sayıda satın alabilirsiniz.

Yılbaşı Ağacınızı Süslerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yılbaşı ağacınız için evinizin dekorasyonuna uygun süsler almalısınız. Ağacınızın boyutlarını mekana uygun seçmelisiniz. Küçük bir mekana büyük bir ağacı sığdırmaya çalışmayın. Her beğendiğiniz süslemeyi alarak, ağacınızda kalabalık bir görüntü oluşabilir. Düzenli bir renk sırasında süsleme yapmalısınız. Ağacınızın iç dallarına da süsler serpiştirirseniz, derinlik duygusu katabilirsiniz.

Dikkatli kurun
Yılbaşı ağacınızı her yıl kullanacağınız için dallarını yıpratmadan dikkatlice açın ve kurmak istediğiniz yerde konumlandırın. Süslemeleri de yıpratmamaya özen gösterin. Aynı şekilde ağacınızı toplarken de dikkatli davranın.

Evde evcil hayvan varsa
Evde evcil hayvan besleyen aileler için yılbaşı ağacı hazırlıkları aslında her zaman zor bir süreçtir. Özellikle evinde kedi olanları zor bir süreç bekler. Kediler ışıklı oyuncaklara bayılır. Hal böyle olunca da yılbaşı ağacındaki ışıklar kedinizin oldukça dikkatini çekecektir. Kedinizin ışıkları yakalamak için patisini uzatabilir, hatta ağaca atlamaya kalkabilir. Bu durumda ağacın devrilmesine ve kedinizin zarar görmesine neden olabilir. Bunu engellemek için ağacı kurduktan sonra mutlaka sağlam bir şekilde sabitlemeli, kırılacak dekorasyon ürünlerine yer vermemelisiniz.


Rengarenk bir yılbaşı ağacı için
Çam ağacınızın rengarenk görünmesini istiyorsanız, rengarenk yanıp sönen ışıkların yanında sade süslemelere ya da beyaz bir led ışığın yanında renkli süslemelere yer vermelisiniz. Renkli süslemelerde sayıyı ne kadar çok artırırsanız, ağacınız o kadar karmaşık bir görüntüye ulaşacaktır. Renkli aksesuarların birbirleri arasındaki renk uyumuna da dikkat etmelisiniz. Bir yanda sadece kırmızılar, bir yanda sadece sarı yaldızlıları yerleştirmektense, düzenli bir renk sırası oluşturmalısınız.

Işıkların kullanımı
Yılbaşı ağacınızda ışıklandırmalara mutlaka yer verin. Çünkü ağacı asıl gösterecek aksesuarlar ışıklardır. Işıkların dallar üzerinde bağımsız yerleştirilmesi, ışık şeridinin iç dallara uzanması yılbaşı ağacına derinlik katacaktır. Işıklandırmaların prize bağlayacağınız fişinin kaliteli olmasına dikkat edin.

El emeğine de yer verin
Çocuklarınızın hazırladığı süslemelere de yer verebilirsiniz. Ağacın görünen dallarında bu süslemeleri yer vererek, özel bir yılbaşı ağacı hazırlamış olursunuz. El emeğinin yanında 1 ya da 2 adet aile fotoğrafı yılbaşı ağacının size özgü görünmesini sağlayacaktır.

Püf Noktaları

  • Kırılabilecek süslemelerin alt dallarda olmamasına özen gösterin. Süslemeler, herhangi bir çarpma durumunda düşüp kırılabileceği gibi, çocukların da güvenliği açısından önemli bir detay.
  • Küçük boy çam ağaçlarında yatay yerine dikey şeritler kullanabilir, ağacınızın daha uzun ve gösterişli görünmesini sağlayabilirsiniz.
  • Yılbaşı akşamı ışıkları kapatın. Hazırladığınız çam ağacının tüm güzelliği karanlıkta daha iyi görünecektir.
  • Fotoğraf çekerken ışıkları kısarsanız, ağacınız daha net görünür.
  • Ağacınızdaki süsleri sökerken renklerine göre ayırarak paketleyebilirsiniz. Böylece gelecek yılın sonunda süslemeniz daha pratik olacaktır.
  • Yapay çam ağacınızı ve süslemelerini ışık almayan kuru bir ortamda saklayabilirsiniz.
    Küçük ebatlı ağaçlarda ağır süsler kullanmayın. Ağacınızın dalları yükleri kaldıramayabilir ve kırılabilir.
  • Büyük ve ağır süsleri kalın dallarda kullanın.

Doğayı korumak adına bir adım atmak istiyorsanız yılbaşı ağacınızı CarrefourSA’nın yapay çam ağaçları arasından seçebilirsiniz. Mekanınıza uygun ebatlarda bir yılbaşı ağacı ve rengarenk süslemeler, çeşitli boy ve renklerde ışıklandırmalar için CarrefourSA marketlerini mutlaka ziyaret edin.

Yılbaşı dekorasyon önerileri, yılbaşı menünüz için tavsiyeler ve yılbaşı menüsünün vazgeçilmezi tarifleri için nelazimsa.carrefoursa.com blogunu takip etmeye devam edin.

image_print