Evinizin Dekorasyonunda Yeni Yıl Havası Estirin

Yeni bir yıla girmeye sayılı günler kala, yılbaşı planlarınızı şimdiden yapmaya başladınız. Sevdiklerinizle birlikte geçireceğiniz yılbaşı akşamı için menünüzü ve hediyelerinizi de yavaş yavaş belirliyorsunuz. Ancak evinizin dekorasyonunda ne gibi değişiklikler yapacağınıza bir türlü karar veremediyseniz işte size yılbaşı dekorasyonu için parlak öneriler…

Önceliğiniz mekanınıza uygun boyutlarda bir yılbaşı ağacı almak olabilir. Fakat süslemeleri almakta acele etmeyin. Yılbaşı ağacınızdaki süslerin evinizin dekorasyonunda kullanacağınız renklerle uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Sevdiklerinizle birlikte yeni yıl coşkusu yaşayacağınız ortamın sıcak görünmesi önemli. Bu nedenle kırmızı detaylara ve yılbaşı ışıklarına yer verebilirsiniz. Yeni yıl konseptinde mumlar, kırmızı bir koltuk şalı, kozalaklardan yapılmış el emeği bir detay sıcak bir mekan görünümü kazandıracaktır.

Renginize karar verin

Yılbaşı konseptinizin nasıl olacağını taslak olarak belirleyin. Yeşil, kırmızı, beyaz, altın sarısı, gümüş gibi birçok rengi bir arada kullanmanız mekanı sıcak bir ortamdan çok, karmaşık bir görüntüye ulaştırır. Sadece altın sarısı ya da gümüş rengi kullanmak ise soğuk bir görünüm elde etmenize neden olabilir. Renklerinizi seçtikten sonra yılbaşı alışverişinizi yapabilirsiniz. Renklere göre yılbaşı dekorasyonu için yardımcı olabilecek öneriler şu şekilde sıralanabilir:

  • Kırmızı, yeşil ve altın sarısı yılbaşının konsept renkleridir. Yılbaşının yeşil rengi çam ağacından oluştuğu için dekorasyonunuz için yapay çam ağacından başka bir yeşil renk aramanıza gerek yok.
  • Kırmızıdan, yılbaşı çoraplarında, çam ağacınızın süslemesinde, tavandan sarkıtacağınız kurdelelerde de yararlanabilirsiniz.
  • Koltuklarınızın rengi kırmızı ile uyum gösterebilecek bir renkteyse kırmızı bir koltuk şalı alabilirsiniz. Özellikle krem, taş rengi gibi açık tonlar üzerinde kırmızı tam uyum gösterir.
  • Büyük objeler için altın sarısı ve gümüş gibi parlak renkler yapay bir görüntü elde etmenize neden olabilir. Bu renkleri ışıltı amacıyla kullanabilirsiniz. Mum, küçük yıldız şeritleri gibi detaylarda bu renkleri tercih edebilirsiniz.
  • Dekorasyon renklerinizi belirledikten sonra, çam ağacınızda kullanacağınız süslemeleri evinizin dekorasyonu ile uyumlu olarak seçebilirsiniz

Yılbaşı ağacınızın yerini belirleyin

Yılbaşı ağacı kurarken dikkat etmeniz gereken  en önemli şey ağacın zaman geçireceğiniz mekanda yer almasıdır. Salonunuz küçükse büyük boy bir ağaç almamalısınız. Büyük boy bir çam ağacı üzerindeki süslemelerle birlikte mekanı daraltacağı gibi kalabalık bir görüntüden başka bir işe yaramayacaktır. Yılbaşı ağacının süslemelerinde aşırıya kaçmadan sade ve şık bir görüntü elde etmeye çalışın. Işıklandırmaları ve süslemeleri iç dallara yapmanız derinlik duygusu katmak açısından doğru bir çözüm olabilir.

Çam ağacınızı açık renkte bir fon önünde konumlandırmanız, tüm süslemelerin dikkat çekmesini sağlayacaktır.

Ortamı hareketlendirin

Mekanda bir orta sehpaya sahipseniz şanslısınız. Sehpa üzerinde şık mumlara yer verebilir, sepet ya da ahşap bir tepsi içine yerleştireceğiniz kozalak, yaldızlı ve kırmızı mumlar ve birkaç dal yapay çam yaprağı ile konsept bir görüntü elde edebilirsiniz. Hazırlayacağınız bu tür objeleri konsol gibi eşyalarınızın üzerinde de kullanabilirsiniz.

Beyaz ve renkli ışıklandırmaları çam ağacınızla birlikte evinizin dekorasyonunda da kullanabilirsiniz. Sizin için değerli olan bir aile fotoğrafının çerçevesinin etrafında ya da perdelerinizin önünde sarkıtacağınız ışıklandırmalar ile yılbaşı dekorasyonunda sıcaklığı yakalayabilirsiniz.

Cam kavanoz içinde akide, şemsiye çikolata, badem şekeri gibi şekerlemeler hazırlayabilir, hem renkli bir dekor elde etmiş olursunuz hem de yılbaşı akşamının çocuk misafirlerinin yüzünü güldürürsünüz. Kavanozlarınızı kırmızı kurdelelerle ve yaldızlı etiketlerle süsleyebilirsiniz. Kurabiyelerle de dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz. 

Yılbaşında evinize bir kar küresi alın. Kürenin içinde mutlaka yılbaşını yansıtan bir figür olmalı. Kürede noel baba, kardan adam, geyikler ya da bir çam ağacı bulunabilir.

Bazı süsleri çocuklarınızla birlikte yapın

Yılbaşında ağacınızı, evinizi çocuklarınızla birlikte süsleyin ve dekorasyonda onların da fikrini alın. Avizenizden sarkıtabileceğiniz el emeği süslemeleri çocuklarınızla birlikte hazırlayabilir, onların hayal gücünü kullanmalarına izin verebilirsiniz. El işi kağıtlarından yıldızlar, yılbaşı çorabı, kar tanesi, çam ağacı gibi figürler çıkartmalarını isteyebilirsiniz. Figürleri sağlam bir ipe dizerek avizenizin kollarına düzgünce yerleştirebilirsiniz. Figürlerde sarı yaldızlı kağıtlar kullanmanız, avizeniz aydınlandığında ışıl ışıl bir görünüm elde etmenizi sağlayacaktır. Aydınlatmanız masanızın üzerinde yer alıyorsa, yemek sofranız da ışıldayacaktır. Ailenizle birlikte evde yapabileceğiniz pratik dekorasyon örnekleri:

  • Kahverengi keçeden yılbaşının simgesi şekiller kesin ve şablonların ortasından kırmızı ya da yeşil kurdele geçirin. Hazırladığınız çelengi pencerenize, duvarınıza ya da dilediğiniz bir yere asın. Şekilleri kesmek için kurabiye kalıplarından yararlanabilirsiniz.
  • Çocuklarınızın çizdiği resimleri üçgen şekilde kesin ve yelpaze gibi katlayın. Katladığınız kağıdın ortasından çöp şiş geçirin ve kağıdı dikkatlice açın ve kat kat bir görünüm elde edin. Renkli çam ağaçlarını kapı süsü olarak kullanabilir, avizenizden sarkıtabilir ya da salonunuzdaki bitkilerin saksılarında kullanabilirsiniz.
  • Çocuklarınızla topladığınız küçük kuru dal parçalarını siyah bir ipe düğümleyerek aralarında boşluk kalmayacak şekilde dizin. Elde edeceğiniz objeyi kırmızı bir mumluğun etrafına sabitleyin. Mumluğunuz hiç bu kadar doğal görünmemiştir.
  • Çam kozalaklarını yaldızlı boya ve simlerle süsleyin. Kozalakları dilediğiniz renkte iplere dizin ve yılbaşı ağacınızda, kapınızda, lambaderde ya da evinizin herhangi bir köşesinde kullanın.

Sofranızın dekorunu unutmayın

Yılbaşı akşamlarında zamanın büyük bir kısmı sofrada geçer. Hazırlanan çeşit çeşit mezeler masanın en önemli dekorunu oluşturur. Sevdikleriniz için hazırlayacağınız bir yılbaşı sofrasında tabaklarınız, masa örtünüz, servis tabaklarınız ev dekorasyonuna uygun olmalıdır. Ancak burada dikkat etmeniz gereken göz yoran obje kalabalığından uzak durmanız. Masanızın renkleriyle evinizdeki dekorasyon renklerinin uyuşması bütünlük için yeterli olacaktır. Kırmızı bir masa örtüsü üzerine beyaz şerit ya da beyaz masa örtüsü üzerine kırmızı bir şerit örtü kullanabilir, peçetelerinizde yılbaşı desenleri tercih edebilirsiniz. Masanızın üzerinde avizeniz yoksa, tavana ışıltı bir dekor da asabilirsiniz.

Yılbaşı sofrası dekorasyonunda küçük figürler tercih etmeyin. Eğer büyük bir masanız varsa, masa ortasına çiçek aranjmanı yerleştirebilir, birkaç tane sarı yaldızlı inci dizisine yer verebilirsiniz. İki adet şık şamdan kullanabilir. Tüm bunlardan daha fazlasına yer vermek isterseniz, kalabalık bir masa dekorunda yılbaşı menünüzün kaybolmasına neden olabilirsiniz. Unutmayın ki o akşam için hazırladığınız her yiyecek sofra dekorunuzun bir parçası olacak. Yılbaşı sofranız için aksesuar ve masa örtüsü seçeneklerini de CarrefourSA’da inceleyebilir, hayalinizdeki yılbaşı sofrası için aradığınız her şeyi burada bulabilirsiniz.

Yılbaşı hediyesi

Dekorasyon için araştırmalar yaparken sevdiklerinizin yılbaşı hediyelerini de seçmeye başlayın. Çünkü dekorasyon ürünleri arasında yılbaşı kartları, kar küreleri gibi o güne özel yılbaşı hediye fikirleri bulabilirsiniz. Yılbaşı hediyesi konusunda Sevdiklerinize Alabileceğiniz Yılbaşı Hediyesi Fikirleri blog yazımız size fazlasıyla yardımcı olacaktır.

Yılbaşı dekorasyonunuzda kullanabileceğiniz ev tekstil ürünlerini, yapay çam ağacı ve süslemelerini CarrefourSA hipermarketlerinden satın alabilirsiniz. Çocuklarınızla birlikte hazırlayacağınız süslemelerin malzemelerini CarrefourSA kırtasiye reyonlarında bulabilirsiniz. Yılbaşı menüsü için özel tarifler, çam ağacı süsleme önerileri ve sevdiklerinizi mutlu edecek hediye fikirleri için bloğumuzu takip etmeye devam edin.

image_print