Yumurta Pişirmenin Püf Noktaları

Yumurta pişirmek, kolay gibi görünen ama incelik isteyen bir konudur. Kimimiz dakika tutarken, kimimiz de tahmin ederek pişirme süresini hesaplarız… Gelin bu sefer işi şansa bırakmayalım ve tüm inceliklerine birlikte göz atalım…

Bir besin düşünün ki her derde deva! Sağlığımız üzerinde harikalar yaratan yumurta, mutfağın hemen her alanında yanımızda. Hamur işlerinden tatlılara, kahvaltılardan ana yemeklere kadar pek çok tarifte yumurtaya ihtiyaç duyuyoruz. Güçlü bir protein kaynağı olmasının yanında doyurucu özelliğiyle de öne çıkan bu eşsiz besin, özellikle kahvaltı sofralarımızın vazgeçilmezi. Peki, yumurtayı damak zevkimize göre pişirirken dikkat etmemiz gereken püf noktalar neler? Konuyla ilgili tüm ayrıntılara hep birlikte göz atalım.

Yumurta Pişirme Süreleri

· Rafadan yumurta pişirecekseniz, beyazının pişmiş, sarısının ise akışkan kıvamda olması gerekir. Bunun için 3 dakika pişirme yapmanız yeterlidir.
· Kayısı yumurta pişireceksiniz, akının iyi pişmiş, sarısının ise akmayacak kıvamda olması gerekir. Bunun için yumurtanızı 4-5 dakika pişirmelisiniz.
· Katı yumurta pişireceksiniz, hem beyazının hem de sarısının çok pişmiş olması gerekir. Bu yüzden 5-6 dakika boyunca yumurtayı kaynatmalısınız.
· Cıvık yumurta pişirecekseniz, akının yumuşak bir kıvamda, sarısının ise çok az pişmiş olması gerekir. Bu yüzden yumurtanızı 2 dakika pişirmeniz yeterli olacaktır.
· Çok katı yumurta pişirecekseniz, beyazının ve sarısının çok pişmiş olması gerekir. Bu nedenle pişirme sürenizi 7-8 dakika olarak ayarlayabilirsiniz.

Sertleşmeyi Önlemek İçin Kısık Ateşte Pişirin

Hemen hemen her türlü yumurta yapımında ilk kural, kısık ateşte pişirme yapmak. Yüksek ateşte pişirme yaparsanız, yumurtanın rengi koyulaşır ve aynı zamanda sert ve kuru bir kıvam alır. Bu nedenle, açık renkli, yumuşak ve leziz bir yumurta pişirmenin ön koşulu ısıyı azaltmaktır.

Yanmaz ve Yapışmaz Bir Tava Kullanın

Yapışmaz tavalar birçok yemek türü için uygun olduğu gibi, yumurta pişirmek için de ideal. Nedeni ise ısıyı genele dağıtması ve yüksek sıcaklıklardan, yiyecekleri korumasıdır. Yumurtanızı elbette normal bir tavada da hazırlayabilirsiniz. Fakat tavanız yapışmaz bir özellikte olursa hem kolay şekilde pişirme yapabilirsiniz hem de yumurtanız daha lezzetli olur.

Spatula Kullanın

Yapışmaz bir tavada metal kullanmanız tavsiye edilmez. Bu nedenle esnek bir spatula kullanabilirsiniz. İnce ve esnek spatula ile yumurtayı nazikçe çevirebilirsiniz. Yapışma özelliği bulunmayan ve plastikle kaplı spatula, tavanızın çizilmesini de önler.

Çırpılmış Yumurtaları Süzgeçten Geçirin

Omlet hazırlayacaksanız, bu adımı ihmal etmemelisiniz. Pürüzsüz bir karışım için yapmanız gereken tek şey, süzgeç kullanmaktır. İsterseniz yumurtayı blenderdan geçirdikten sonra da pişirebilirsiniz. Tüm bunlar, yumurtanın tamamen homojen olmasını sağlar.

Ateşten Alma Süresini İyi Ayarlayın

Yumurtalar hassastır ve çok hızlı pişerler. Bu yüzden uzun süre pişirmekten kaçınmalısınız. Hatta ocağın altını kapatıp, var olan ısıyla bile pişirmeye devam edebilirsiniz.

Karıştırmayı Unutmayın

Yumurtayı tavaya koyduğunuz anda, bir karıştırıcı ile karıştırma yapmaya başlayın. Bu, özellikle yumurta kızartması için geçerlidir. Karıştırma yapmak, yumurtayı daha iyi parçalar ve daha küçük pıhtılar oluşturur. Hem de daha kremsi bir kıvam elde edersiniz.

Haşlama Yumurta İçin Daima Taze Yumurta Kullanın

Yumurtayı haşlamadan önce taze yumurta kullandığınızdan emin olun. Tazelik, yumurtanın şeklini korur ve yuvarlak kalmasına izin verir. Bununla birlikte taze yumurtanın haşlanması daha lezzetlidir. Yumurtayı soymakta zorlanıyorsanız, tam taze yumurta yerine normal yumurtaları deneyebilirsiniz. Çünkü taze yumurta biraz zor şekilde soyulabilir. Bir başka alternatif ise kaynayan taze yumurtayı ocaktan alıp, anında soğuk suya tutmaktır. Yumurta soğuk suyun altındayken kolay şekilde soyma işlemi yapabilirsiniz.

Yumurtayı Buzdolabında Saklayın

Hamur işi yapmak için kullanılan yumurtalar oda sıcaklığında muhafaza edilmelidir. Ancak direkt olarak tüketilen yumurtanın, buzdolabında saklanması gerekir. Böylece yumurta daha kolay şekilde pişer ve lezzeti de daha fazla olur.

Yumurtanın Son Kullanma Tarihini Kontrol Edin

Yumurtanın ne kadar taze olduğunu anlamak için son kullanma tarihine mutlaka bakmalısınız. Bu iyi bir kontrol yöntemidir. Yumurtanın üretim tarihi ne kadar yakın olursa, hazırlayacağınız yumurta o kadar taze ve lezzetli olacaktır.

Birbirinden taze yumurta çeşitleri CarrefourSA marketlerinde bulabilirsiniz.